Tworzenie PDF-ów


"I have never a seen a document so full of lies, falsehoods and deceptions."
                                                                                                                                               (Tora! Tora! Tora!; 1970)

Może dla większości dzisiejszy wpis nie będzie niczym nowym, ale zostałam poproszona o stworzenie wpisu na temat tworzenia dokumentów w formacie .pdf. A skoro Internet z założenia ma ułatwiać życie, może ktoś nowy w tym temacie zostanie przeze mnie oświecony :) Tak więc dzisiaj krótko i na temat - o sposobach bezpłatnego tworzenia pedeefów.
15 maja 2014                     
poziom trudności: łatwy

Istnieje kilka sposobów na stworzenie dokumentu w formacie pdf . Wszystko zależy od tego, jakiego edytora tekstu używamy. Większość tych najnowszych domyślnie oferuje taką funkcję, jednak co zrobić, jeśli używamy tych starszych? Zaraz pokażę krok po kroku.

Wszystkie linki pokazane w tutorialu prowadzą do strony producentów i nie zawierają złośliwego oprogramowania. Jednak pamiętajmy, aby odznaczyć i odmówić wszelkich dodatków, które program próbuje zainstalować przy okazji np. niechciane wyszukiwarki i toolbary jak m.in. Babylon!

1. Microsoft Office 2007

W starszym pakiecie Microsoftu nie uświadczymy niestety możliwości zapisu dokumentów w formacie .pdf. Możemy naprawić tę wadę, pobierając darmowy >>dodatek ze strony Microsoftu<<. Klikając "Pobierz" wybieramy miejsce zapisu (najszybciej będzie wybrać "Pulpit"). Uruchamiamy instalkę (jej nazwa to: SaveAsPDF.exe) i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. 

Po zainstalowaniu, uruchamiamy Worda. Chcąc zapisać plik w formacie .pdf, wybieramy z menu użytkownika polecenie "Zapisz jako...".  Po otworzeniu okna, w którym wybierzemy miejsce zapisu, rozwijamy pole "Zapisz jako typ:" i z listy wybieramy opcję "PDF", która pojawiła się tu dzięki naszej instalacji. 


2. Wirtualna drukarka PDF

Innym sposobem jest zainstalowanie wirtualnej drukarki, która pozwoli nam utworzyć dokumenty PDF. W tym celu musimy pobrać odpowiedni program np. >>PDF Creator<<, który ma tę zaletę, że jest bezpłatny. Pobieramy najnowszą wersję kreatora (minie kilka sekund zanim otworzy się okno zapisu, więc należy być cierpliwym). Zapisujemy instalkę np. na pulpicie, a następnie uruchamiamy (nazwa: PDFCreator-[wersja]-setup.exe). Instalacja jest w języku angielskim lub niemieckim, ale nie ma zbyt wielu kroków, więc nawet osoby nieznające języka powinny sobie poradzić. Na koniec należy zrestartować komputer.

Po ponownym włączeniu komputera, upewniamy się czy instalacja przebiegła poprawnie. W tym celu wchodzimy w "Panel sterowania" i wybieramy opcję "Drukarki i Faksy" (lub coś, co brzmi podobnie - nazwa zależy od wersji Windowsa). Powinna tam znajdować się drukarka o nazwie "PDFCreator".


Kiedy utworzymy już plik w Wordzie i chcemy go zapisać jako .pdf. Z menu użytkownika wybieramy funkcję "Drukuj". Po otwarciu okna drukowania, z listy drukarek ("Nazwa") klikamy drukarkę "PDFCreator", a następnie OK.


Wyskoczy nam okienko ustawień drukowania, gdzie np. możemy zmienić nazwę, a następnie wybieramy "SAVE". Pokaże nam się kolejne okienko, tym razem to, w którym wybieramy folder zapisu. Potwierdzamy i za moment wygeneruje nam się żądany dokument.


3. OpenOffice

OpenOffice jest pakietem biurowym podobnym do Microsoft Office, ale różni się tym, że jest całkowicie darmowy. Ma on wbudowaną funkcję zapisu plików w formacie PDF. W tym celu wchodzimy na >>stronkę OpenOffice'a<< i wybieramy wersję do pobrania. Po kilku sekundach wyskoczy okienko pobierania, gdzie wybierzemy miejsce zapisu. Uruchamiamy zapisaną na dysku instalkę (nazwa: Apache_OpenOffice_incubating_[numer wersji].exe). Postępujemy zgodnie z instrukcją (jest po polsku), nie musimy pobierać całego pakietu, instalator oferuje nam wybór - możemy ograniczyć się tylko do edytora tekstu OpenOffice Writer.

Gdy już zainstalujemy pakiet, uruchamiamy OpenOffice Writer, gdzie możemy utworzyć dokument. Aby zapisać plik w formacie .pdf , klikamy ikonkę w lewym górnym rogu (patrz: zrzut ekranu poniżej). Po kliknięciu wyskoczy nam okienko z opcjami zapisu, domyślny format będzie już właściwy, więc wystarczy zmienić nazwę, wybrać miejsce zapisu i potwierdzić. Gotowe.


Mam nadzieję, że komuś pomogłam :)

W przyszłym tygodniu: Wieszak na klucze  Na ryby!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...