Osłonki, że mucha nie siada


"This fly is a major problem for us"
                                                                                         (Breaking Bad; 2010)

Lato to piękna pora roku - słońce, lekki wiaterek, zapach grilla u sąsiada, posiłki spożywane na łonie natury. Błogi stan potrafią jednak uprzykrzyć owady, które przybywają nieproszone na naszą ucztę, aby z nami biesiadować, niestety niejednokrotnie kończąc w sosie, napojach lub po prostu niepokojąc i obrzydzając gości. Nic tak nie psuje wypoczynku, jak mucha lub osa, która się uprze, żeby usiąść akurat na naszej szklance z zimną colą. Dopóki jesteśmy w pobliżu, możemy zająć się sprawą sami, ale zostawianie szklanki to pewna śmierć. Owada w tym przypadku. Aby zabezpieczyć siebie i jednocześnie Bogu ducha winne stworzonko, warto przygotować osłonki, które odpowiednio udekorowane mogą stać się praktyczną ozdobą stołu. Poza owadami w powietrzu latają również różnego rodzaju nasiona, pyłki i puszki, czyli potoczne "farfocle", które też lubią lądować w naszym napoju. W szczególności polecam osłonki na dziecięce przyjęcia na świeżym powietrzu - soczki często nie są dopijane, więc warto zabezpieczyć kubki przed zanieczyszczeniami, a przerobione na zwierzątka mogą uzupełnić dekorację urodzinowego stołu.

17 czerwca 2015                  
poziom trudności: łatwy
czas wykonania: 20 minut

Potrzebne będą:
 • siatka okienna na insekty
 • kawałek kolorowej tektury (np. falistej) w formacie A4
 • nożyczki
 • zszywacz
 • sznurek lub kawałek rafii
 • ozdoby
 • klej (opcjonalnie)
Sposób wykonania:

1. Z tektury wycinamy paski o grubości 3 cm, wzdłuż dłuższego boku arkusza A4.

2. Jeśli producent moskitiery dołączył do opakowania specjalną taśmę samoprzylepną z rzepem do mocowania siatki, najlepiej będzie ją teraz użyć - odmierzamy odpowiedni kawałek i przyklejamy do paska, który będzie bazą osłonki.

3. Siatkę przycinamy na odpowiedni rozmiar. Będzie on zależał od długości wyciętego paska i wysokości szklanki, do której osłonka będzie używana.
 4. Mocujemy siatkę do tekturowego paska. Jeśli nie mamy takiego rzepa, można siatkę przymocować klejem.

5. Pasek z przymocowaną siatką zwijamy w pierścień i zszywaczem łączymy końce. Uważamy, aby brzegi siatki lekko na siebie naszły.

5. Siatkę przewiązujemy sznurkiem na odpowiedniej wysokości, aby utworzyć coś w rodzaju czapeczki.

6. Tak wykonaną osłonkę możemy ozdobić według uznania i gotowe.

W tym tutorialu wykorzystałam:

Siatka okienna na insekty Tesa Insect Stop Comfort

Opis producenta: Siatka okienna na insekty z łatwo usuwalnym (z aluminium, PVC i wystarczająco twardych ram okiennych) wysokiej jakości rzepem samoprzylepnym Velcro, z przycinarką i szczotką do dociskania. Proste mocowanie i łatwe usuwanie. Doskonała ochrona przed insektami.
Moja opinia: O samej siatce zbyt wiele powiedzieć nie mogę, ponieważ nie wykorzystałam jej w standardowy sposób i nie wiem jak sprawdza się na oknie. Sprzedawana jest w różnych rozmiarach. Moja jest faktycznie spora, bo takich małych osłonek mogłabym wykonać mnóstwo. Producent zapewnia też, że chroni nie tylko przed owadami, ale również przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Jeśli chodzi o zawartość dostajemy białą siatkę o drobnych oczkach (1x1 mm), a wraz z nią rzep na samoprzylepnej taśmie i przyrząd do dociśnięcia siatki do taśmy. Rzep jest bardzo mocny, przy pierwszym kontakcie przez nieuwagę zaplątał mi się w siatkę i musiałam się sporo natrudzić, aby go z niej wyplątać. Przycinarka już furory nie zrobiła, nie jest zbyt precyzyjna i ciężko utrzymać równą linię cięcia. Koniec końców lepiej użyć zwykłych nożyczek. Ale poza tym produkt bardzo dobrej jakości i wytrzymały. Z komentarzy na stronach marketów budowlanych wynika, że u niektórych wisi już trzeci rok i nic jej nie rusza. Muszę sprawdzić.


Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)

W kolejnym tutorialu: Banerek na zdjęcia

2 komentarze:

 1. Ekstra. Twoje pomysły są super! Zapraszam do siebie na www.art101.blog.pl :) Genialne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy następny pomysł? Czekam :)

  OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...