Praktyczny plan lekcji DIY

"Train of thought! Right on schedule!"
                                                                                                            (W głowie się nie mieści; 2015)

Plan lekcji potrafi się często zmieniać, dlatego nawet jeśli przepisaliśmy go na gotowy wymarzony druk i zawisł nad biurkiem dziecka, za chwilę może się okazać, że trzeba będzie do niego wprowadzić poprawki. W takiej sytuacji albo będzie trzeba go wyrzucić, albo korektorować, co nie wygląda zbyt estetycznie. W dzisiejszym tutorialu, chcę pokazać Wam jak można stworzyć uniwersalny plan lekcji na rzepy, który będziecie mogli dostosowywać do zmian w rozkładzie zajęć i do upodobań dziecka. W przypadku dzieci szczególnie upodobania zmieniają się bardzo szybko - teraz nasza pociecha lubi Hello Kitty, a jutro stwierdzi, że koniecznie musi mieć wszystko z One Direction lub Monster High (w przypadku chłopców Star Wars lub superbohaterów Marvela czy DC Comics) ;) A taki plan lekcji DIY może służyć przez lata, gdyż łatwo będzie go modyfikować bez względu na rodzaj zmian.

18 lutego 2016         
stopień trudności: łatwy
czas wykonania: 1 h

Potrzebne będą:
 • 2,5 m taśmy z rzepem o szerokości 2 cm
 • tablica korkowa 40x30 cm lub większa
 • szpilki lub pinezki 
 • wydruk z załącznika na papierze technicznym
 • klej lub taśma dwustronna
 • nożyczki 
 • kolorowe wstążki o szerokości 1 cm
 • gazetki dziecięce lub młodzieżowe
 • naklejki i inne ozdoby

Sposób wykonania:

1. Wydruk wycinamy wzdłuż linii.

2. Rozdzielamy rzep na dwie osobne części. Część taśmy z haczykami tniemy na kawałki długości 4,7 cm.
  
3. Karteczki z nazwami przedmiotów przyklejamy do pociętych kawałków rzepa.


4. Część taśmy z pluszem tniemy na paski długości 29 cm.

5. Karteczki z godzinami uzupełniamy tak, jak przebiegają lekcje w szkole (w każdej szkole nieco się różnią, więc celowo pozostawiłam puste miejsca).

6. Paski pluszu mocujemy w poziomie pinezkami lub szpilkami do tablicy korkowej 2 cm od górnego brzegu i 5 cm od lewego brzegu. Miedzy nimi zostawiamy kilka milimetrów odstępu.

7. Wstążki tniemy na kawałki długości krótszego boku tablicy. Mocujemy je w pionie do tablicy, w odstępach co 5 cm. W ten sposób utworzyliśmy tabelkę.
8. Karteczki z dniami tygodnia mocujemy do tablicy na szczycie każdej kolumny. Karteczki z godzinami mocujemy na początku każdego wiersza.

9. Karteczki z nazwami przedmiotów przyczepiamy do planu w odpowiednich miejscach.

10. Wolne przestrzenie na tablicy ozdabiamy wycinkami z gazet i elementami ozdobnymi w zależności od preferencji dziecka i gotowe. Starsi pewnie będą woleli zostawić w formie bez ozdób lub wymyślą własne dekoracje ;) Przy zmianach planu lekcji wystarczy poodczepiać kafelki z przedmiotami i przyczepić je w nowym miejscu, a przy zmianach ulubionych bohaterów dziecka, zmienić dekoracje. Można go też dostosowywać do zmieniających się pór roku, ile osób tyle pomysłów na ozdobienie planu. Chętnie zobaczę Wasze wytwory, jeśli zechcecie wykorzystać ten pomysł :)

Do pobrania:
- Karteczki z przedmiotami i dniami tygodnia do wydrukowania (pdf)
- Wersja do wydrukowania (pdf)


3 komentarze:

 1. Ja na razie nie zrobię, bo moje dzieci dużo za małe, ale pomysł bomba, gratuluję i pozdrawiam, dziękując za super tutek - na dalszą przyszłość :-)
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nim się obejrzysz, już będą szły do szkoły, to wcale nie aż tak długo ;)

   Usuń
 2. Super są te Twoje wszystkie pomysły. Ja nietypowo jako mężczyzna robię u nas w domu takie rzeczy :) Teraz wymyśliłem dla żony donice do ogrodu z kabli teleinformatycznych, które kupowałem tutaj . Sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...