Budki dla ptaszków z rolek


"Feed the birds, tuppence a bag"
                                                     (Marry Poppins;1964)

Uwielbiam wiosnę, kiedy wszystko się budzi do życia, a świergotanie ptaków i ich wiosenne zaloty sprawiają, że sama chciałabym wylecieć na łono natury. Niestety śpiewających ptaszków w miastach coraz mniej - zagłuszane i wyganiane przez stada gołębi i srok, nie mogą znaleźć dla siebie miejsca. Gila nie widziałam od lat, sikorki tylko czasem do mnie na balkon zajrzą, wróbelków też jakby mniej niż kiedyś. Gdzie się one wszystkie podziały? Może takie ozdobne dekoracyjne budki z rolek wpadną im w oko? Wprawdzie żadna latająca kuleczka w nich nie zamieszka, ale może zachęci je do powrotu? ;)
3 marca 2016            
stopień trudności: łatwy
czas wykonania: 10 minut na jedną budkę

Potrzebne będą:
  • rolki po papierze toaletowym
  • farby
  • pędzel
  • nożyczki
  • cyrkiel
  • ozdobny papier
  • kawałek sznurka lub włóczki
  • klej Magic z precyzyjną końcówką
Sposób  wykonania:
1. Rolki po papierze toaletowym malujemy na wybrane kolory. Do wszelkich prac polecam testery farb ściennych - są niedrogie, szybko schną i bardzo dobrze kryją.

2. Gdy rolki schną, na ozdobnym papierze rysujemy okrąg, zaznaczamy iksem środek i rysujemy dwie linie tak, aby utworzyły kąt rozwarty, a następnie wycinamy narysowany kształt.
3. Brzegi sklejamy ze sobą, aby utworzyć stożek. Przez środek przewlekamy kawałek sznurka. Aby końcówka nie przeszła przez otwór, zawiązujemy na niej gruby supełek lub mały koralik. Na drugim końcu zawiązujemy pętelkę do powieszenia budki.

4. Gdy rolki wyschną, nacinamy je tak, aby utworzyć drzwiczki (przewróconą na bok literę H) i wyginamy obie części na zewnątrz. Najlepiej, aby otwór znajdował się bliżej jednego z brzegów, aby daszek go nie zasłonił.

5. Nanosimy klej na brzeg rolki i przyklejamy daszek. Nasze budki są już gotowe do powieszenia przy oknie.

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)

3 komentarze:

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...