Wiosenna ozdoba do włosów


"Oh, but that's nonsense! Flowers can't talk!"
                                                                  (Alice in Wonderland; 1951)

Zbliża się wiosna (teoretycznie),  więc niedługo będzie można zdjąć czapki z głów i schować je na całe pół roku do szafy! Włosy po zimie wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy je traktować w tym okresie ze szczególną troską, dlatego dziś przedstawię tutorial, który doda im trochę życia. Nie będzie to jednak żadna maseczka ani odżywka, tylko... wiosenna ozdoba. 

Pomysł i wykonanie kwiatka zostały zaczerpnięte z książki „ABC robót szydełkowych” Heleny Gawrońskiej, natomiast zastosowanie w formie ozdoby do włosów to już inwencja własna. Przyda się tutaj znajomość podstaw szydełkowania. Dla początkujących zamieszczam dodatkowo skany z książki Heleny Gawrońskiej pt. „ABC robót szydełkowych”, przedstawiające sposób wykonania łańcuszka, ściegu półsłupkowego, słupków i oczek ścisłych (na końcu wpisu).
20 marca 2013          

stopień trudności: łatwy
czas wykonania: 15 minut

Potrzebne będą:
  • włóczka w wiosennym kolorze
  • niewielka spinka do włosów bez ozdób
  • szydełko 2 mm

 Koszt
PLN
motek włóczki*
8,50 zł
spinka do włosów
0,60 zł
suma
9,10 zł
*faktyczny koszt jest dużo niższy, bo kwiatek zużywa niewielką część włóczki; resztę można wykorzystać w innych moich tutorialach, więc koszt się rozkłada

Wykonanie:


1. Wychodzimy od 6 oczek łańcuszka, które zamykamy w kółko. Następnie dorabiamy następne *5 oczek łańcuszka* i przerabiamy jeden słupek dziergany w wykonane przed chwilą kółko (dziergany oznacza, że nie wkłuwamy szydełka w oczka łańcuszka, tylko chwytamy włóczkę pod oczkiem). Dorabiamy 2 oczka łańcuszka i kolejny słupek dziergany w kółko (powtarzamy 6 razy). Na końcu robimy dwa oczka łańcuszka i oczko ścisłe w trzecie oczko łańcuszka oznaczonego wcześniej gwiazdkami.


 

2. W każdym utworzonym w ten sposób okienku przerabiamy dziergane: 1 półsłupek, 1 słupek, 1 słupek dwa razy nawijany (zasada tworzenia go jest taka sama jak słupka, tylko nitkę nawijamy dwa razy na szydełko i przerabiamy go potrójnie), 1 słupek i 1 półsłupek.


3. Wykonujemy 4 oczka łańcuszka, a następnie przerabiamy 1 półsłupek w słupek 2 razy nawijany z punktu 2, w przeciwną stronę niż dotychczas i powtarzamy dookoła.


 

4. W każdą pętelkę powstałą w pkt. 4 przerabiamy dziergane: 1 półsłupek, 2 słupki, 3 słupki 2 razy nawijane, 2 słupki, 1 półsłupek.5. Przy ostatnim płatku kończymy nitkę.

 

6.  Szerszą część spinki przetykamy przez jeden ze słupków z pkt. 1.

Nasza ozdoba jest gotowa do noszenia!

>>>Do pobrania<<<
-Wersja do wydrukowania (PDF)
-Podstawy szydełkowania (PDF)

Jeśli pliki nie otwierają się prawidłowo w przeglądarce, kliknij odnośnik prawym przyciskiem myszy i użyj polecenia "Zapisz jako..." lub "Zapisz element docelowy jako..." .


W przyszłym tygodniu: Mulinowe Pisanki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...