Breloczek Bractwa Nod"I am the future. The Tiberian sun has risen."
                                                (Command&Conquer: Tiberian Sun; 1999)

Breloczki mają to do siebie, że często się odczepiają, pozostawiając jedynie po sobie kółko na pamiątkę. Osobiście mam takich kółek dziesiątki i założę się, że Wy też macie w domu chociaż jedno. Można je wykorzystać do stworzenia własnego wyjątkowego breloczka wykorzystując w tym celu modelinę. W dzisiejszym tutorialu za wzór posłuży logo Bractwa Nod z serii gier Command&Conquer.

24 kwietnia 2013       
stopień trudności: średni
czas wykonania: 45 minut

Potrzebne będą:
 • modelina w kolorze czerwonym i czarnym
 • kawałek przezroczystej folii (np. tej z modeliny)
 • kółko od breloczka
 • łańcuszek
 • nóż bez ząbków 
 • wykałaczka
 • nożyczki
 • kawałek sztywnego papieru
 • cyrkiel
 • kombinerki
 • ołówek i linijka

Wykonanie:


1. Na kawałku sztywnego papieru rysujemy okrąg o promieniu 3 cm.

2. Nie zmieniając rozstawu cyrkla wbijamy jego nóżkę w dowolny punkt okręgu, a następnie zaznaczamy na nim niewielki łuk w takiej odległości, jak sięga ołówek cyrkla. Wbijamy nóżkę cyrkla w miejsce przecięcia tych dwóch linii i zaznaczamy kolejny łuk na okręgu. Powtarzamy kilkukrotnie, aż do punktu wyjścia. Powinno nam wyjść 6 takich punktów przecięcia.

3. Łączymy co drugi punkt przecięcia, aby utworzyć trójkąt foremny i wycinamy go.


4. Zaznaczamy wszystkie wysokości – od wierzchołka trójkąta do połowy podstawy i odmierzamy  1 cm w każdym kącie. Przez każdy z tych punktów prowadzimy prostą równoległą do przeciwległego boku trójkąta. Następnie odcinamy utworzone w ten sposób rogi trójkąta.

5. Z kawałka czerwonej modeliny formujemy dość gruby placuszek i kładziemy go na kawałek folii. Na jego środek kładziemy wycięty kształt i nożem odcinamy nadmiar modeliny wzdłuż brzegów wzoru. Odklejamy papierowy szablon. W ten sposób utworzyliśmy podstawę breloczka.


6. Z czarnej modeliny formujemy wałeczki, które przymocowujemy wzdłuż obrzeży breloczka.

7. Używając wykałaczki robimy małą dziurkę na łańcuszek.


8. Na sztywnym papierze drukujemy ogon skorpiona z załącznika. Szerokość i wysokość wzoru nie powinna przekraczać 2,5 cm.

9. Formujemy cienki placuszek z czarnej modeliny i układamy go na kawałku folii. Kładziemy na nim ogon, ale odwrotnie - tak jakby był lustrzanym odbiciem. Wykrawamy zbędne kawałki modeliny, tak jak w punkcie 5. Następnie zdejmujemy papierowy szablon i unosimy ogon razem z folią. Odwracamy folię tak, aby ogon znalazł się od dołu i przyklejamy go do breloczka. Delikatnie ściągamy folię z wzoru. Jeśli ciężko ją usunąć, można na nią pochuchać, aby modelina się rozgrzała i lepiej przywarła do podstawy. Ewentualne poprawki  wprowadzamy przy użyciu wykałaczki.


10. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 100°C (z termoobiegiem 90°C), a następnie suszymy w nim breloczek przez 20 minut. Nie należy jednak przekraczać 30 minut suszenia, gdyż po takim czasie z modeliny zaczną uwalniać się trujące gazy.

11. W czasie suszenia łączymy kółko z łańcuszkiem i rozchylamy ostatnie ogniwo łańcuszka. Jeżeli jest za małe i nie sięgnie do dziurki w breloczku, możemy całkowicie zmienić jego kształt – tak jak na zdjęciu powyżej lub wykonać niewielkie kółko z twardego drutu.

12. Po utwardzeniu wzoru, kombinerkami zaciskamy ostatnie ogniwo w dziurce i breloczek gotowy.

Pliki do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)
- Ogon skorpiona do wydrukowania

I coś do powspominania:


W przyszłym tygodniu: Postapokaliptyczny Budzik

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...