Postapokaliptyczny Budzik - Krypta 13


"Sign up at your local Vault Shelter today!"
                                                                              (Fallout; 1997)

Założę się, że niemal każdy z Was ma taki zegar, którego nie używa/nie lubi, bo dostał od kogoś, kto kompletnie nie trafił w Wasz gust. Niedawno u siebie znalazłam jeden, bodajże wygrany na jakiejś loterii fantowej. Prawie wylądował w śmieciach, ale wpadłam na pomysł jak go przerobić, aby stał się ciekawym elementem mojego pokoju i  cieszył oko. Jeśli uwielbiacie serię gier „Fallout”, na pewno ten pomysł przypadnie Wam do gustu.
29 kwietnia 2013      
stopień trudności: trudny
czas: 4 dni

Potrzebne będą:
 • stary zegarek
 • masa solna (>>przepis<<)
 • tekturowe pudło
 • styropianowe tacki
 • ostatnia strona z bloku
 • farby
 • pędzel
 • cyrkiel
 • wikol
 • taśma klejąca
 • nożyczki, linijka, ołówek/pisak

Wykonanie:


1. Rozkładamy zegarek na części, tak, aby został tylko sam mechanizm ze wskazówkami. Odczepiamy  wskazówki i zdejmujemy tarczę zegara. Obudowę można wyrzucić, ale tarczę pozostawiamy na później do odmierzenia odpowiednich punktów na okręgu.

2.  Na sztywnej kartce rysujemy okrąg o promieniu 4 cm (właściwie ta konkretna długość nie gra tu roli, ważne, żeby okrąg był nieco większy niż mechanizm zegarowy), a następnie wycinamy. W środku wycinamy niewielki otwór, przez który przejdzie wypustka na wskazówki.

3. Na pozostałej części sztywnego papieru rysujemy numer naszej ulubionej krypty (może być nawet 108, jak ktoś lubi O_O), ale odwrócony, żeby ewentualne linie ołówka/długopisu nie były widoczne po drugiej stronie.

4. Malujemy koło i cyfry burymi kolorami.


5. W czasie, gdy schną, rysujemy kolejne koło, ale tym razem zębate. Zębów powinno być 12, powinny wystawać ok. 0,5-0,8 cm ponad krawędzie koła z pkt 2 i powinny znajdować się w równych odstępach od siebie, tak jak cyfry na tarczy zegara. Aby odmierzyć  równe odstępy, kładziemy oryginalną tarczę naszego zegara na środku i przy użyciu linijki zaznaczamy odpowiednie punkty na kole. Wycinamy i malujemy wypustki na nieco ciemniejszy kolor.

6. Sklejamy obie części razem i przygniatamy ciężką książką, aby koło nie wygięło się pod wpływem wilgoci kleju.

7. Z tekturowego pudła wycinamy ścianki o wymiarach:
- 20 x 5 cm (jedna sztuka) – ścianka górna,
- 11 x 5 cm (dwie sztuki) – ścianki boczne,
- 20 x 11 cm (jedna sztuka) – ścianka przednia, w której wycinamy prostokąt o wymiarach odpowiadających naszemu mechanizmowi zegarowemu (mniej więcej 5 cm od brzegu i po 2 cm od góry i od dołu),
- 10 x 20 (jedna sztuka) – podłoga.
Następnie sklejamy je taśmą tak, jak na zdjęciu. Nie musi być estetycznie, nie będzie ich potem widać.

8. Tekturowy szkielet oblepiamy niezbyt grubą warstwą  masy solnej, pozostawiając puste miejsce na właz i wysięgnik. Aby precyzyjnie odzwierciedlić kształt drzwi, odrysowujemy je na kawałku tektury, wycinamy, przykładamy do formy i oblepiamy masą solną wzdłuż brzegów szablonu. Następnie poruszamy szablonem krótkimi ruchami w różnych kierunkach, aby nieco powiększyć wnękę na drzwi. Przed suszeniem zdejmujemy szablon i nanosimy ewentualne poprawki.


9. Rozgrzewamy piekarnik z termoobiegiem do temperatury ok. 50°C [120-130°F] i suszymy obudowę zegara przez około dwa dni (można to robić z przerwami).

10. W trakcie suszenia można dodatkowo wykonać elementy wzbogacające całą konstrukcję, czyli np. konsolę i wysięgnik. Używamy do tego styropianowych tacek, z których wycinamy odpowiednie kształty i malujemy. Trójwymiarową konsolę możemy stworzyć sklejając kawałki pianki poprzez stapianie nad ogniem ich brzegów. Wszelkie detale uzyskamy używając wypisanego długopisu, gdyż pianka ta jest podatna na wgniatanie.

11. Po wysuszeniu obudowy, malujemy ją na metaliczne i skaliste szaro-bure kolory.

12. Przyklejamy właz i dodatki, a następnie przyklejamy od wewnątrz mechanizm zegarowy i zakładamy wskazówki. Ważne, aby pamiętać w jakim miejscu pierwotnie znajdowała się cyfra 12, aby minuty nie zmieniały się przy mijaniu np. 6. Wprowadzamy ewentualne poprawki i gotowe! Możesz odliczać czas do wojny atomowej osobiście.

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)
- Wzór koła zębatego z 12 wypustkami 


W przyszłym tygodniu: Pasiasty wazonik

2 komentarze:

 1. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojego talentu, cierpliwości, wykonania, kreatywności i włożonej pracy w wykonanie tego zegara :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to gdy już VaultDweller się zbudzi to musi wypić Nuka-Coffe. Można ją podać na takiej podstawce: KLIK.
  Świetnie wyszło ... nawet mnie do czegoś zainspirowało... czy się uda czas pokaże :)

  OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...