Kalendarz na zamówienie


 "It's just another Wednesday. The calendar's full of ' em."
                                                                                                                         (Okno na podwórze; 1954)

Przełom listopada i grudnia to czas dla mnie bardzo radosny. Uwielbiam szukać i kupować prezenty dla najbliższych, sprawia mi to dużo więcej radości niż ich dostawanie. W związku z nadchodzącym rokiem 2014 pomyślałam, że dobrym pomysłem na „prezent dla wszystkich” byłby kalendarz ścienny z rodzinnymi zdjęciami. Niestety, moje własne próby zakończyły się niezadowalającym efektem, dlatego wybór padł na profesjonalne drukarnie, które oferują kalendarze z możliwością samodzielnego ich zaprojektowania.

Jedną z takich drukarni jest Pixbook, gdzie można taki kalendarz zaprojektować  i zamówić nie wychodząc z domu. Bardzo spodobał mi się ich edytor kalendarzy – jest niezwykle przejrzysty i ma  wiele ciekawych funkcji (np. dodawanie własnych świąt i możliwość zaprojektowania kart na dowolną liczbę miesięcy). Przed zakupem można bez zobowiązań poeksperymentować z edytorem, dlatego w dzisiejszym tutorialu pokażę Wam jak zaprojektować własny fotokalendarz na stronie Pixbook.pl.
26 listopada 2013                   
poziom trudności: super łatwy
czas wykonania: to zależy :) (ja spędziłam mnóstwo czasu dobierając zdjęcia!) + 4 dni robocze na przesyłkę

Potrzebne będą:
  • komputer (tudzież tablet/smartfon, ale to mniej wygodnie)
  • Internet
  • zdjęcia na tymże komputerze w formacie .jpg (niekoniecznie prywatne, mogą być to ciekawe obrazki z Internetu, własne kompozycje, dzieła sztuki, znane postacie, byle w odpowiednio dużej rozdzielczości – zalecany rozmiar zdjęcia to 1-15 Mb, a rozdzielczość 180 dpi)

Wszystko po kolei:


1. Wchodzimy na stronę pixbook.pl, klikamy w zakładkę fotokalendarz, a następnie w niebieski przycisk „Zacznij projektować już teraz”. Link przeniesie nas do edytora kalendarzy. Jeśli nie wczyta się on za pierwszym razem, stronę wystarczy odświeżyć.

2. Projektujemy nasz kalendarz.

W edytorze podstawowym mamy do dyspozycji następujące funkcje:


1 Tutaj wybieramy zakres kalendarza – zakres może być dowolny (max.2 lata), niekoniecznie standardowe 12 m-cy.

Tutaj znajduje się pasek nawigacji pomiędzy poszczególnymi kartami kalendarza.

3 Tutaj pokazuje się podgląd danej karty kalendarza, gdzie będziemy edytować nasze zdjęcia i dostosowywać jego wygląd.

4 Tutaj możemy wybrać gotowy szablon, który będzie stanowił tło naszego kalendarza – jeśli chcesz stworzyć własną kompozycję patrz: Edytor zaawansowany.

5 Tutaj możemy zapisać nasz projekt – jeśli musimy oderwać się na jakiś czas od komputera, nic nie stracimy, możemy powrócić do edycji po jakimś czasie. Warunkiem użycia tej funkcji jest posiadanie konta.

6 Tutaj możemy dodać własne święta. Otworzy nam się okno, w którym klikamy „Dodaj święto”.


W następnym oknie ustawiamy datę, nazwę święta, kolor tekstu (opisany jako „Styl tekstu”), sposób oznaczenia w kalendarzu oraz kolor tego oznaczenia (opisany jako „Kolor ikony”). Następnie klikamy dodaj. W ten sposób dodajemy wszystkie ważne dla nas święta występujące w ciągu roku (święta narodowe oraz kościelne są już pozaznaczane przez producenta!).


 
Gdy skończymy dodawać, klikamy OK i na podglądzie sprawdzamy efekt. Najlepiej sprawdzić najpierw jedno święto, aby nie musieć usuwać całej kompletnej listy naszych najważniejszych dat.

7 Edytor zaawansowany pozwala nam na rozszerzone modyfikacje w obrębie kalendarza.

8 Tutaj dodajemy zdjęcia – klikając „Dodaj zdjęcie” (1), otworzy nam się okno, gdzie możemy odszukać pożądane zdjęcia (jeśli chcemy przyspieszyć projektowanie, zdjęcia na każdy miesiąc możemy wybrać wcześniej i wrzucić je do folderu na pulpicie). Zaznaczamy odpowiednie zdjęcia (2) i klikamy zapisz lub otwórz (3). Po dodaniu wyświetlą nam się one w polu po prawej – liczba na zielonym tle w rogu zdjęcia informuje ile razy dane zdjęcie pojawia się w kalendarzu, czerwonym krzyżykiem możemy je usunąć (4).


Zdjęcie do kalendarza oraz szablon dodajemy przeciągając je na okno podglądu kalendarza.


Klikając i przytrzymując kwadraciki widoczne wokół zdjęcia (2) możemy zmieniać szerokość i wysokość zdjęcia. Pasek poniżej zdjęcia (3) umożliwia nam jego poprawki. Lupką z plusem możemy przybliżyć zdjęcie do konkretnego miejsca, które chcemy, by było lepiej widoczne, z kolei lupka z minusem pomniejsza zdjęcie. Jeśli chcemy przesunąć lub wyrównać zdjęcie w obrębie ramki, używamy przycisków z rozchodzącymi się strzałkami. Wygiętymi strzałkami możemy obrócić zdjęcie o 90 stopni (zgodnie lub przeciwnie do wskazówek zegara), natomiast trójkątem możemy utworzyć odbicie lustrzane. Symbolem kosza usuniemy zdjęcie z karty. 

9 Tutaj możemy przybliżyć lub oddalić obszar podglądu, przesuwając suwak w stronę plusa lub minusa.

Natomiast edytor zaawansowany, umożliwia nam następujące modyfikacje:


1 Tutaj możemy cofnąć lub przywrócić zmianę – np. jeśli efekt nie jest dla nas zadowalający lub jeśli zmieniliśmy zdanie.

2 Tym przyciskiem możemy dodać dodatkową ramkę na zdjęcie i stworzyć np. kolaż z kilku zdjęć na danej karcie. Zdjęcia w dodatkowych ramkach dodajemy tak samo, jak podstawowe. Dodatkowo wokół zdjęcia (ale nie tylko, dotyczy to również Clip Artów, napisów, kształtów) pojawia nam się też nowy kwadracik, którym możemy obracać zdjęcia (patrz: zdjęcie poniżej).

3 Tutaj możemy dodać podpis do zdjęcia. Klikając ten przycisk pojawi nam się pole tekstowe, które możemy przemieszczać w obrębie kalendarza za pomocą myszki. Klikając w środek pola wpisujemy tekst, którego kolor, wyrównanie, rozmiar i czcionkę zmieniamy w pasku pojawiającym się poniżej.


4 Tutaj możemy wyczyścić wszystkie zmiany. Ale radzę być ostrożnym, bo jeśli nie zapisaliśmy projektu, możemy później żałować tej decyzji ;).

5 Te przyciski umożliwiają nam przesuwanie zdjęć na wierzch i pod spód (dotyczy to przede wszystkim kolejności kilku zdjęć, czyli jeśli zrobiliśmy kolaż).

6 Tutaj z kolei możemy wyrównywać zdjęcia – zarówno w pionie (do góry/do dołu/centrowanie), jak i w poziomie (lewo/prawo/środek).

7 Tutaj mamy do dyspozycji wszystkie graficzne dodatki do kalendarza. Ikonka z szachownicą pozwoli nam zmienić tła w dowolny sposób – z rozwijanej listy wybieramy temat przewodni i przeciągając wzór na obszar kalendarza zmienimy jego wygląd. Dla każdej karty można zrobić tło z innej tematyki. Ikonka z balonami to dodawanie Clip Artów – tutaj znów posegregowane są wg tematyki na rozwijanej liście. Edycja Clip Artów przebiega tak jak edycja zdjęć. Z kolei w zakładce z kołem i prostokątem możemy dodawać kształty – np. jako tło do napisu, aby był on wyraźniejszy. Kształty również możemy modyfikować tak jak zdjęcia.

8 Edycja stylów kalendarium umożliwi nam zmianę m.in. koloru nazwy miesiąca, koloru numeracji dni, zaznaczenia świąt.]


 Dodatkowe opcje mamy również przy poprawianiu jakości zdjęcia.


1 Tutaj widnieje dodatkowy pasek modyfikowania zdjęcia, te opcje są takie, jak w edytorze podstawowym.

2 Tutaj możemy dodatkowo zmienić kontrast, jasność i przezroczystość zdjęcia, a 3 tutaj usunąć tzw. „efekt czerwonych oczu”, ale zakładam, że tego typu poprawki wprowadzimy już wcześniej.

4 Do kalendarza możemy dodawać różne Clip Arty, znajdują się one w zakładce z balonikami. Obrazek przeciągamy na kalendarz tak jak zdjęcia i możemy w podobny sposób je modyfikować.

3. Po skończonej pracy klikamy „Koszyk” i nasze zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu 4 dni roboczych po otrzymaniu wpłaty.

A tak wygląda efekt końcowy:
W kolejnym tutorialu: Zaczynamy zimowe szaleństwo!

2 komentarze:

  1. Na www.foto-kalendarz.pl znajdziesz szereg bardzo przydatnych kalendarzy. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainwestuj w jeden z naszych kalendarzy. Na pewno wpadnie Ci w oko! W www.foto-kalendarz.pl/ znajdziesz najlepsze produkty!

    OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...