Noworoczne postanowienia

                   
"I have a strong psychic belief that the world will end on New Year's Eve"
(Pogromcy Duchów 2; 1989)                  

Zastanawiam się ilu z Was ma na koncie niezrealizowane postanowienia noworoczne? Ja mam ich całkiem sporo, a okazuje się, że niewiele trzeba, aby ich realizacja była bardziej prawdopodobna. Okazuje się, że większość z nas po prostu źle formułuje cele i dlatego już pod koniec stycznia o nich zapominamy. W dzisiejszym tutorialu chcę pokazać Wam jak sprawić, aby nasze postanowienia były bardziej osiągalne, za pomocą papieru, nożyczek i osiągnięć współczesnej psychologii, której podstawy miałam okazję poznać w ramach moich studiów. Przytoczone teksty naukowe pochodzą z książki "Doskonalenie kompetencji interpersonalnych" mgr Hanny Dolnej, prowadzącej szkolenia interpersonalne u mnie na wydziale, podczas których m.in. nauczyłam się jak prawidłowo formułować cele, nie tylko biznesowe. Zachęcam do lektury.

31 grudnia 2013          

stopień trudności: zależy od waszych celów i wewnętrznej dyscypliny
czas wykonania: cały rok

Potrzebne będą:
 • nieduże karteczki w ulubionych kolorach
 • jeden większy arkusz papieru np. A4
 • kolorowe cienkopisy
 • antyrama
 • elementy dekoracyjne


Sposób wykonania:


1. Na karteczkach wypisujemy cele na ten rok, zgodnie z zasadami prawidłowego formułowania celów, opisanymi poniżej. 

2. Ozdabiamy większą kartkę, a następnie układamy na niej karteczki z celami, najlepiej w porządku chronologicznym. Nie należy przyklejać karteczek!


3. Całość umieszczamy w antyramie i wieszamy na ścianie w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy zrealizujemy jakiś cel, usuwamy karteczkę spod szkła - w ten sposób możemy zobaczyć nasze sukcesy, które lepiej nas nastroją i zmotywują do dalszego działania. W dodatku konstrukcja pozwala na ponowne wykorzystanie i zaktualizowanie celów w każdym następnym roku. Powodzenia!

Zasady formułowania celów

na postawie książki "Doskonalenie umiejętności interpersonalnych", Hanna Dolna, Wyd. Naukowe UMK, Toruń 2010

1) Używaj języka pozytywnego i teraźniejszego oraz trybu dokonanego - ustal, co chcesz osiągnąć, a nie, czego chcesz uniknąć, formułuj je w czasie teraźniejszym (np."zapisuję się na kurs językowy", a nie "zapiszę się...") oraz w trybie dokonanym (np. "znajduję", a nie "szukam"); 

2) Bądź precyzyjny, ustal wskaźniki osiągnięcia celu - nie używaj ogólników, bo trudno będzie sprawdzić, czy wywiązujesz się z postanowienia (np. "więcej biegam" - co oznacza więcej? sprecyzuj - "w styczniu chociaż raz w tygodniu idę pobiegać"), konkretne cele bardziej nas motywują;

3) Dziel cele - cele kluczowe i długoterminowe podziel na kilka mniejszych i krótkoterminowych (np. "przez całych rok zrzucam 15 kilo" podziel na "do kwietnia zrzucam 5 kilo", "do sierpnia zrzucam kolejne 5 kilo" itd.)

4) Formułuj cele zależne od Ciebie, a nie od innych - w im większym stopniu cel zależy od Ciebie, tym bardziej prawdopodobne, że go osiągniesz (np. "dostaję podwyżkę" - jest to cel zależny od decyzji szefa, ale "zwiększam swoje dochody przez podjęcie dodatkowej pracy" - cel zależny od Ciebie);

5) Zapisuj cele i ustalaj daty ich realizacji - opisz dokładnie cel, okoliczności, skutki, ludzi i wszystko, co jest z nim związane (np. "poprawiam relacje z przyjacielem poprzez wspólne wyjście na spacer w przyszłą sobotę")

6) Sprawdź swoje zasoby - znając swoje zasoby (m.in. możliwości, umiejętności, wiedzę) łatwiej osiągniesz cel, będziesz wiedział co jest potrzebne do jego osiągnięcia i czy będzie Ci potrzebna pomoc z zewnątrz

7) Bądź systematyczny - kiedy to tylko możliwe, zrób coś na rzecz realizacji swojego celu.

CEL POWINIEN BYĆ SMART:
S - sprecyzowany (Czego chcesz konkretnie? Co zyskasz? Gdzie ma być realizowany?)
M - mierzalny (W jaki sposób poznasz, że cel został osiągnięty?)
A - aktywizujący (Dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny? Jaką masz motywację do osiągnięcia celu?)
R - realny (Czy jest wykonalny? Od czego zaczniesz realizację celu?)
T - terminowy (Kiedy cel zostanie zrealizowany? Jak często będziesz podejmował działania na rzecz jego realizacji? Kiedy przystąpisz do realizacji?)

Pamiętajmy, że nasze postanowienia nie muszą być wyłącznie górnolotne, nie bójmy się pisać o sprawach błahych, prostych. Takie cele z pewnością szybko zostaną zrealizowane, będą stanowić swego rodzaju rozgrzewkę, zachęcając nas do dalszego działania rzecz tych poważniejszych :)

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)


W kolejnym tutorialu: Podstawki

5 komentarzy:

 1. świetny wpis ;) zainspirowałaś mnie i zmotywowałaś do wyznaczenia sobie swoich postanowień ;) dzieki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki za ich realizację! Powodzenia! :)

   Usuń
 2. Świetny jest Twój blog! Dodałam go do swoich ulubionych :D
  Pozdrawiam serdecznie:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja sobie spisuje postanowienia co roku po zabawie sylwestrowej, następnie karteczkę trzymam w portfelu. Kolejnego sylwestra sprawdzam co się udało a co nie!!!!

  OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...