Kubkowe swetry


       
"Oh. I can't take off my sweater because... I don't know what's under it."
                                                                                                          (Gruby Albert; 2004)

Zainspirowana kubkowymi swetrami u Anko, postanowiłam zrobić własną wersję ocieplaczy, która będzie zgodna z moją truskawkową koncepcją kuchni. Zakupiłam więc włóczkę w odpowiednich kolorach i przez ostatni tydzień narobiłam ich całkiem sporo (ach, ten syndrom sesji). W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że to dobry materiał na tutorial dla początkujących, bo użyłam dwa podstawowe ściegi - półsłupkowy i słupkowy.
23 lutego 2014     

poziom trudności: dla weteranów szydełkowania - łatwy, dla początkujących - średni
czas wykonania: 1,5 hPotrzebne będą:
 • szydełko dostosowane do grubości włóczki
 • włóczka w dwóch kolorach
 • nożyczki
 • duża igła (cerówka)
 • guziczek
Sposób wykonania:


1. Sporządzamy łańcuszek o długości 7 cm + oczko na odwrócenie (liczba oczek będzie zależna od grubości włóczki i szydełka) z wybranego koloru włóczki.

2. Wbijamy szydełko w drugie oczko od szydełka. Przerabiamy kolejne rzędy ściegiem półsłupkowym, na końcu każdego rzędu dodając oczko na odwrócenie robótki, aż robótka osiągnie długość 24 cm (jest to w miarę uniwersalna długość, jeśli chodzi o kubki, więc powinien pasować i na te grubsze i na te węższe).


3. Na końcu ostatniego rzędu półsłupkowego, dołączamy drugi kolor - aby zmienić kolor przerabiamy ostatnie oczko rządka dwiema nitkami naraz. Oczko na odwrócenie robótki robimy już tylko jednym, nowym kolorem. Odcinamy od motka nitkę w kolorze, który skończyliśmy używać.


4. Następnie odwracamy robótkę i przerabiamy cały rząd półsłupkami już tylko jedną nitką - tą w drugim kolorze.

5. W ostatnim oczku rzędu przerabiamy 4 półsłupki, aby otworzyć łagodny zakręt - teraz będziemy pracować na obrzeżach robótki, dookoła "bazy".

6. Przerabiamy cały brzeg robótki półsłupkami - po jednym w każdy rządek bazy, pilnując, aby nie pominąć żadnego. Na końcu znów przerabiamy 4 półsłupki w jedno oczko.

7. Przerabiamy w ten sposób jeszcze dwa boki, pamiętając o 4 półsłupkach na zakrętach i kończymy nitkę oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek jaki zrobiliśmy w punkcie 4.


8. Przerabiamy dwa dodatkowe oczka łańcuszka, i obrabiamy brzeg drugi raz, tym razem słupkami, na zakrętach dodając 1 lub 2 słupki.


9. Kończymy oczkiem ścisłym. Odcinamy robótkę od motka i wystające nitki wrabiamy wzdłuż brzegów za pomocą igły.


10. Przyszywamy guziczek na jednym z końców.

11. Następnie robimy pętelkę - odcinamy kawałek nitki (ok. 6-7 cm) i przewlekamy między dwoma środkowymi słupkami na drugim końcu. Związujemy końce - supełek powinien się znajdować po lewej stronie robótki.


12. Warto wzbogacić ocieplacz o jakąś aplikację, np. serduszko lub kwiatek :)

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)

Już za tydzień: Przydatny przyrząd do malowania

8 komentarzy:

 1. No na szydełku to ja nie potrafię robić niestety,a te sweterki tak bosko wyglądają

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się zamieszczać samouczki uwzględniające różne techniki rękodzieła. Mogę zrobić je na zamówienie czytelnikom, którzy nie potrafią lub nie lubią szydełkować ;)

   Usuń
 2. Sweterki są słodkie :) a gorąca herbata na pewno smakuje lepiej w takim ocieplaczu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Czy lepiej smakuje, to nie sądzę, ale na pewno milej się na nią patrzy ;)

   Usuń
 3. Bardzo fajne sweterki! Podoba mi się taka kolorystyka :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie kolory sweterków są bardzo fajne. Może również podejmę się ich zrobienia, gdyż szydełko mam już z https://alewloczka.pl/pl/c/Szydelka/19 i muszę dokupić jeszcze tylko trochę włóczki. W końcu niedługo zbliża się jesień to mogą się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne są te sweterki. Chętnie zrobię sobie takie :)

  OdpowiedzUsuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...