Co zrobić z połamanym lusterkiem...


  "Magic Mirror on the wall who's the fairest one of all?"
                                                                       (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków; 1939)

Mówi się, że stłuczone lusterko to siedem lat nieszczęścia. Na szczęście nie zawsze w wyniku upadku nasze lusterko ulega stłuczeniu. Czasami połamie się tylko obudowa. Można ją skleić, ale nie zawsze mamy taką możliwość.  Wtedy pozostajemy jedynie z kawałkiem odbijającego szkiełka. Nie wygląda ono estetycznie, w dodatku ostre krawędzie mogą nas poranić. Leży nieużywane miesiącami, aż w końcu chcemy je wyrzucić. A ja dziś pokażę, jak dać mu drugie życie i przekształcić je w uroczą mini-toaletkę. Pomysł jest własny, inspirowany tymi zdjęciami.
3 kwietnia 2013       


poziom trudności: trudny
czas wykonania: 2-3 dni

Potrzebne będą:
 • lusterko (tutaj wykorzystałam prostokątne o wymiarach 7x10 cm)
 • ostatnia, sztywna strona z bloku technicznego (karton)
 • resztki tapety (najlepiej dość jednolitej)
 • kolorowy papier (powinien pasować kolorystycznie do wybranej tapety)
 • kawałek tektury falistej (ze starego pudła)
 • listewka o szerokości około 2 cm
 • zapałki
 • klej do borderów
 • silikon akwarystyczny
 • wikol
 • spryskiwacz z wodą
 • pędzel i wykałaczka(do nakładania kleju)
 • ołówek, linijka i nożyce
 • drobiazgi do ozdobienia, według uznania

Wykonanie:


1. Bez względu na to, czy lusterko jest prostokątne czy okrągłe, wycinamy z kartonu kwadrat o wymiarach 20 cm na 20 cm (jeżeli ktoś ma dużo większe lusterko, może wyciąć większy wg uznania). Będzie to podstawa naszych dalszych poczynań. Następnie z kawałka tapety wycinamy nieco większy (co najmniej o 1 cm z każdej strony ) kwadrat.

2. Wyciętą wcześniej podstawę kładziemy na wewnętrzną stronę tapety i zaginamy brzegi tapety wzdłuż brzegów kartonu. Wyjmujemy podstawę z tapety i lekko rozprostowujemy zgięcia, zaznaczając miejsca ich przecięcia kropkami. W ten sposób łatwiej będzie nam skleić te dwa elementy razem bez konieczności poszukiwania poprzedniego położenia. 

3. Zwilżamy tapetę spryskując ją letnią wodą. Dzięki temu tapeta lepiej połączy się z klejem i będzie lepiej przylegać do podstawy. Po tym zabiegu należy chwilę poczekać, aż tapeta zmięknie, lecz nie za długo, aby nie wyschła. Następnie dokładnie rozprowadzamy na niej klej do borderów (klej do tapet jest w tym przypadku za słaby, długo schnie i ma zbyt dużą ilość wody).

4. Do posmarowanego klejem kawałka tapety przykładamy kartonową podstawę, pilnując, aby jej rogi stykały się z zaznaczonymi wcześniej kropkami. Przyprasowujemy dłonią. Wystające kawałki tapety zaginamy i przyklejamy.  „Uszy” powstałe w wyniku zaginania krawędzi odcinamy nożyczkami. Całość przygniatamy dużą książką w celu uniknięcia zmarszczenia papieru i pozostawiamy na noc do wyschnięcia.


5. Z tektury wycinamy kwadrat o bokach o 4 cm dłuższych niż nasz główny obrazek (tutaj 24x24 cm). Będzie to podkładka usztywniająca obrazek. Z listewki wycinamy cztery kawałki o długości boków wyciętego przed chwilą kwadratu z tektury (czyli u mnie 24 cm). Ścinamy je pod kątem 45°, aby utworzyły ramkę. Dodatkowo ucinamy z niej (tym razem już pod kątem prostym) jeszcze jeden kawałek o długości równej krótszej krawędzi lusterka powiększonej o 2 cm. Będzie to blat toaletki.

6. Do kawałka listewki, która utworzy blat toaletki, w rogach przyklejamy za pomocą silikonu dwie zapałki. Zostawiamy na kilka godzin, aby klej wysechł.

7. Na kolorowym papierze odrysowujemy kształt lusterka, a następnie rysujemy dwa prostokąty – jeden na zewnątrz, a drugi w środku odrysowanego kształtu w tej samej odległości od pierwotnego rysunku. Będzie to rama lusterka, która zakryje ostre brzegi i dzięki temu będzie ono wyglądało estetyczniej. Można też wyciąć bardziej wymyślny kształt i ozdobić naklejką, jak ja.

8. Na wyschniętą podstawę przyklejamy lusterko, używając w tym celu silikonu. Nie ma konieczności dokładnego rozprowadzania kleju, wystarczy kilka maźnięć równolegle do krawędzi. Nie należy nakładać go jednak zbyt blisko brzegów, gdyż przy dociśnięciu może nam wyjść bokami i pobrudzić papier.  Następnie, nakładając wykałaczką wikol dookoła lusterka, przyklejamy papierowe obramowanie z punktu 7.


9. Przyklejamy obrazek do tekturowej podkładki używając wikolu. Następnie przyklejamy listewki tworzące ramkę dookoła obrazka. Smarujemy krawędź stoliczka (przeciwną do tej, do której przykleiliśmy zapałki) silikonem i przytwierdzamy pod lusterkiem, tak aby nie wyglądał jakby latał w powietrzu. Znów czekamy kilka godzin, aż klej wyschnie.

10. Używając wikolu przyklejamy pozostałe dwie nogi stoliczka, tym razem do papieru, pod miejscem przytwierdzenia blatu. Dodajemy ozdoby wg uznania i gotowe.

 W przyszłym tygodniu: Koszulka z ulubionym motywem w 10 minut

3 komentarze:

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...