Babcine kwadraciki, czyli Granny Squares


"Hold it, granny! Empty your pockets!"
                                                                                                   (Johnny Bravo; 1997)

Babcine kwadraciki, z angielskiego nazywane Granny Squares, podbiły mi ostatnio serce i nakręciłam się na zrobienie ozdobnych poszewek tą techniką. Łączy ona w sobie szydełkowanie z patchworkiem - tworzy się mnóstwo szydełkowych kwadratów, które później można połączyć ze sobą i stworzyć np. pled, narzutę lub właśnie poszewki. Im więcej kolorów, tym lepiej, bo ich istotą są tęczowe kolory. Można też podejść do nich minimalistycznie, ale ja wolę żywe i przytulne wnętrza. Przekopałam Internet w poszukiwaniu wzoru, bo jest ich tyle, że można przebierać wśród różnych schematów, i koniec końców znalazłam jeden prosty schemacik na zagranicznym serwisie Craft Passion. Na moim blogu postanowiłam zaadaptować go na język polski. Jeśli nie macie dużego doświadczenia z szydełkiem, takie kwadraciki będą doskonałym treningiem! Zapraszam.

5 października 2015
stopień trudności: średni
czas wykonania: 10 minut na jeden kwadracik

Potrzebne będą:
 • kolorowa włóczka
 • szydełko
 • nożyce


Sposób wykonania:


1. Rozpoczynamy robótkę od łańcuszka z czterech oczek.

2.  W czwarte oczko od szydełka przerabiamy 11 słupków. Kończymy oczkiem ścisłym w oczko łańcuszka na początku robótki. Kończymy nitkę.

3. Nawlekamy włóczkę kolejnego koloru na szydełko. Mocujemy oczkiem ścisłym pomiędzy wybranymi słupkami. Robimy dwa oczka łańcuszka, a następnie przerabiamy słupek w tę samą przestrzeń, gdzie zamocowaliśmy nitkę, następnie jedno oczko łańcuszka, a potem dwa słupki w kolejną lukę pomiędzy słupkami poprzedniego rzędu. Powtarzamy sekwencję - oczko łańcuszka, dwa słupki w kolejną przestrzeń, aż przerobimy całość naokoło i powrócimy do punktu wyjścia. Przerabiamy oczko ścisłe i kończymy nitkę.


4. Kolejne okrążenie rozpoczynamy innym kolorem, w ten sam sposób - nawlekamy włóczkę i oczkiem ścisłym mocujemy w przestrzeni, którą wyznacza pojedyncze oczko łańcuszka, które przerabialiśmy co dwa słupki). Przerabiamy dwa oczka łańcuszka podstawowego, a następnie dwa słupki w tę samą przestrzeń, oczko łańcuszka i trzy słupki w kolejną lukę (tym razem przerabiamy tylko w miejscach poprzedniego rzędu, w którym przerobiliśmy jedno oczko łańcuszka). Przerabiamy oczko i trzy słupki w każdą lukę poprzedniego rzędu aż do punktu wyjścia. Kończymy nitkę.5. Kolorem białym rozpoczynamy obramowanie. Nawlekamy włóczkę na szydełko, mocujemy oczkiem ścisłym w lukę poprzedniego rzędu. Przerabiamy trzy oczka łańcuszka podstawowego, a następnie trzy słupki w kolejną lukę (tym razem pomiędzy skupiskami słupków muszą znaleźć się aż trzy słupki z poprzedniego rzędu) i oczko łańcuszka - sekwencję trzech słupków i oczka nazwę w skrócie "grupką słupków". Następnie robimy narożnik - trzy słupki, dwa oczka i trzy słupki w kolejną lukę. Powtarzamy sekwencje na zmianę: dwie grupki słupków, narożnik, dwie grupki słupków, narożnik aż do zakończenia robótki. Powinien nam się zacząć tworzyć kwadrat. Na końcu przerabiamy dwa słupki w lukę, w której zaczęliśmy i oczkiem ścisłym w łańcuszek początkowy, kończymy nitkę.

6. Ostatnie okrążenie rozpoczynamy tak jak poprzednie i przerabiamy podobnie, z tą różnicą, iż pomiędzy narożnikami będą po trzy grupki słupków.

7. Kończymy nitkę i za pomocą igły ukrywamy koniec włóczki.

W ten sposób otrzymaliśmy pierwszy kwadracik układanki. W zależności od grubości włóczki, jego wielkość może się wahać. Do pracy użyłam włóczki Kotek i Kocurek, a kwadraty mają bok 8 cm. Na poduszkę o wymiarach 40x40 cm potrzebuję zatem 25 takich kwadracików na jedną stronę. Mój cel - jeden kwadracik dziennie, a potem przygotuję dla was tutek jak je ze sobą połączyć i stworzyć poszewkę ;)

Do pobrania:

7 komentarzy:

 1. Bardzo mi sie podobają te babcine kwadraciaki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajny kolorowy, może w końcu kiedyś opanuję szydełko, na razie łańcuszek mi tylko wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez zaczynalam od łańcuszka i początki były trudne. Ale z dobrą książką można szydełko opanować - mi sie udalo, wiec chyba to nie takie trudne jak sie wydaje :)

   Usuń
 3. Ślicznie wyglądają te kwadraciki, na początku myślałam, że są z masy solnej czy jakiejś tam innej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie mi się podobają koce z takich kwadratów! Ustawiam link do tego wpisu jako stronę startową w przeglądarce! Mam nadzieję, że do zimy się nauczę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zimy mnóstwo czasu! W moim pierwszym wpisie szydełkowym http://100zrobtosam.blogspot.com/2013/03/wiosenna-ozdoba-do-wosow.html zamieściłam w sekcji "Do pobrania" skany z książki z której uczyłam się szydełkować, na pewno będą pomocne. Jest tam wszystko, co potrzebne do zrobienia tych kwadracików :)

   Usuń
  2. Dziękuję :-) Szydełko to moje postanowienie noworoczne :-)

   Usuń

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...