Gipsowa doniczka


"He's plastered!"
                                     (Mój najlepszy rok;1982)

Ostatnio intensywnie myślałam nad tym jak wykorzystać stare plastikowe butelki i wpadłam na pomysł, aby użyć je jako formę do stworzenia doniczki (lub świecznika).  W związku z tym, że każda butelka współcześnie ma różne żłobienia, wzory wychodzą naprawdę ciekawe. Projekt ten wyszedł mi całkiem zgrabnie, wobec czego chcę się z Wami podzielić. W podobny sposób można wykorzystać też papierowe lub plastikowe kubeczki z automatów do kawy, czego przykład możecie zobaczyć na końcu dzisiejszego tutorialu.

5 maja 2013        

stopień trudności: średni
czas wykonania:  3-4 dni (w zależności od wielkości formy)

Potrzebne są:
  • plastikowa butelka (lub papierowy kubeczek)
  • gips budowlany
  • woda
  • rolka po papierze toaletowym
  • szeroka taśma klejąca
  • patyczek do szaszłyka
  • nożyczki
  • papier ścierny (opcjonalnie)

Sposób wykonania:


 1. Odcinamy dół butelki ok. 7 cm od dna, aby utworzyć formę do odlewu.

2. Zaklejamy rolkę po papierze toaletowym z jednej strony taśmą klejącą, najlepiej kilka razy, aby była szczelna. Przebijamy rolkę patyczkiem na wysokości około 4,5 cm od jej zaklejonego końca. Przymierzamy do odciętego denka butelki, aby sprawdzić, czy rolka nie styka się z dnem butelki. Jeśli dotyka, patyczek wkładamy trochę niżej.  (Jeżeli robimy świecznik, zamiast rolki przebitej patyczkiem wykorzystujemy zużyty podgrzewacz, który zanurzymy w punkcie 5 w gipsie aż po brzegi.)


3. W osobnym naczyniu dokładnie rozrabiamy gips. Jego proporcje to 0,6 litra wody na 1 kg gipsu. U mnie wyszło 410 gram gipsu na 0,25 litra wody. Pamiętamy też o prawie wyporu – odmierzamy mniej wody niż zmieści się w plastikowej formie, aby gips nie wylał się, gdy włożymy w niego rolkę od papieru toaletowego.


4. Wlewamy gips do formy – musimy to zrobić w ciągu 10 minut od rozrobienia, gdyż po tym czasie gips zaczyna zastygać.

5. W środek formy z gipsem wkładamy rolkę przebitą patyczkiem, przymocowujemy do brzegów taśmą klejącą i pozostawiamy na ok. półtorej godziny. Po tym czasie wyrywamy rolkę ze środka.


6. Następnego dnia, nacinamy plastikową formę i również ją odrywamy. Pozostawiamy całość na kolejne 48 h, aby gips ładnie wysechł.

7. Po tym czasie wygładzamy ewentualne nierówności papierem ściernym, malujemy i ozdabiamy wg uznania.

Gipsowych doniczek można używać tylko do tworzenia ozdobnych drzewek ze styropianowych kuli lub do uprawy rzadko nawadnianych roślin (np. kaktusów) ze względu na szybkie namakanie gipsu i możliwość jego rozpadnięcia. 

A oto jak wyszedł mój świecznik na podgrzewacze z kubka po kawie:


I pomyśleć, że z 2 kg gipsu za 2,70 zł można stworzyć aż 4 takie doniczki! 

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)


W przyszłym tygodniu: Mulinowe Bransoletki - tutorial na życzenie
 

2 komentarze:

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...