Ocieplacz na komórkę"Winter must be cold for those with no memories.."
                                                                                    (Bezsenność w Seattle; 1993)

Wprawdzie sezon zimowy już nareszcie za nami, ale prezentowany tu przeze mnie ocieplacz można też nazwać etui na telefon komórkowy. Nazwa nie będzie kojarzyć się wtedy wyłącznie z mroźnymi miesiącami. Jest to propozycja dla osób, które potrafią szydełkować, ale też dla tych, które chcą nauczyć się tego rodzaju robótek, gdyż wzór jest łatwy i nieskomplikowany. Etui wykonane jest ściegiem półsłupkowym, który jest ściegiem podstawowym,  więc w sam raz na początek. Wzór i sposób wykonania wymyśliłam sama.

17 kwietnia 2013        

Pomoce dla początkujących w formie skanów z książki „ABC szydełkowania” Heleny Gawrońskiej, zamieściłam w temacie >>Wiosenna ozdoba do włosów<<.

stopień trudności: średni
czas wykonania:
45 minut


Potrzebne będą:
  • szydełko nr 4
  • motek dość cienkiej włóczki (nie musi być cały)
  • cerówka
  • mały guziczek
  • linijka, kartka i długopis

Koszt
 
PLN
motek włóczki
8,50 zł
mały guzik
0,40 zł
suma
9,90 zł

Sposób wykonania:


 1.  Mierzymy wymiary naszego telefonu i spisujemy je na kartkę. Poszczególne wymiary i  schemat robótki pokazuje rysunek 1. Mój telefon ma szerokość 4,5 cm, grubość 1,5 cm, a wysokość ok. 9,5 cm. Poszczególne wymiary i ich zastosowanie w robótce przedstawia schemat poniżej.


2. Przygotowujemy bazę do szydełkowania w postaci łańcuszka podstawowego. Ilość oczek można określić wykonując próbkę, gdyż ilość oczek będzie zależeć od grubości włóczki. Wykonanie próbki jest bardzo pomocne, ponieważ dzięki niej możemy nie tylko obliczyć ilość oczek łańcuszka podstawowego, ale również określić ilość rządków robótki. Można też pójść na żywioł i każdorazowo mierzyć wymiary wykonanej robótki „przymierzając” ją do telefonu. Należy wtedy zapamiętywać lub zapisać ilość przerabianych i dodawanych oczek, aby efekt końcowy nie okazał się nierówny. 4,5 cm szerokości (B), przekłada się u mnie na 20 oczek łańcuszka podstawowego (+ 1 oczko na odwrócenie roboty bez względu na wymiary telefonu).

3. Przerabiamy kilka rządków ściegiem półsłupkowym, licząc oczka, aby żadnego nie zgubić, na końcu każdego rządku dorabiając dodatkowe oczko na odwrócenie roboty. Ilość rządków uzależniona jest od wysokości i grubości telefonu. Będzie to bowiem przednia ścianka oraz dno pokrowca (A+C). Następnie naddajemy kilka oczek w zależności od grubości telefonu (C), powiększając szerokość naszej roboty, przerabiamy pierwszy poszerzony rządek ściegiem półsłupkowym wraz z naddanymi oczkami, na końcu rzędu również dodając tyle oczek, ile na początku rzędu poprzez przerabianie półsłupków kilka razy w ostatnie oczko rzędu.


4. Należy przerabiać kolejne rządki poszerzonej robótki (B+2C), aż część ta osiągnie rozmiar równy wysokości telefonu (A).  Następnie przerabiamy ściegiem ścisłym tyle oczek, o ile poszerzyliśmy naszą robótkę wcześniej z danej strony, a w kolejne oczka przerabiamy półsłupki, kończąc rządek tyle oczek wcześniej, ile naddaliśmy przy poszerzaniu z drugiej strony.

5. Ostatnim etapem jest udzierganie klapki, powinna ona stanowić 2⁄3 wysokości telefonu.  W tym celu kontynuujemy półsłupki z punktu 4. Na dwa rządki przed końcem roboty i ok. 0,5 mm przed osiągnięciem środka rzędu, przerabiamy 4-5 luźnych oczek łańcuszka i wbijamy z powrotem w robótkę 4-5 oczek dalej i kontynuujemy półsłupki do końca rzędu. Będzie to otwór na guzik. Kolejne dwa rzędy przerabiamy normalnie, uwzględniając luźne oczka. Kończymy robotę mocnym supłem.

6. Bierzemy cerówkę i z pozostałej włóczki odcinamy kawałek odpowiedniej długości, a następnie zszywamy brzegi pokrowca, pozostawiając luźną klapkę.


7. Wywracamy pokrowiec na drugą stronę, aby ukryć miejsca złączenia ścianek i luźnych końców włóczki. Odmierzamy, jak daleko sięga otwór w klapce i w tym miejscu przyszywamy guziczek.

Gotowe!

Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)


Za tydzień: Breloczek Bractwa Nod 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...