"The South will boogie again."
(The Simpsons Movie; 2007)
Od dawna nosiłam się z zamiarem skrócenia moich starych spodni ze względu na niedobór odzieży letniej. Chciałam przy okazji zrobić tutorial, ale co to za filozofia "Odetnij nogawki i gotowe"? Wymyśliłam wobec tego małe wzbogacenie - malowanie kieszeni. Ze względu na moją miłość do muzyki country zdecydowałam się na flagę Konfederacji. W ten sam sposób można wykonać inne popularne flagi - najczęściej spotykane na ubraniach są flagi UK i USA, więc użyjecie tych samych kolorów.
19 czerwca 2013
stopień trudności: średni
czas wykonania: 2 dni
Potrzebne będą:
- stare spodnie
- nożyce krawieckie
- farby do tkanin w kolorach flagi, jaką chcemy umieścić (+biała, jeśli taki kolor nie pojawia się na fladze)
- kartka sztywnego papieru
- taśma klejąca
- metr krawiecki
- nożyk do papieru
- pędzel
- stare gazety
Sposób wykonania:
1. Na podstawie swoich nóg lub szortów, które już mamy, odmierzamy długość nogawek jaka będzie dla nas odpowiednia (od zewnętrznej i wewnętrznej strony ud) i zaznaczamy te miejsca na nogawkach starych spodni.
2. Łączymy te punkty taśmą klejącą – z przodu i z tyłu (teraz stwierdzam, że mogłam użyć papierową taśmę malarską, bo tej nie widać, ech... już za późno), a następnie odcinamy nogawki wzdłuż niej.
3. Jedną z kieszeni obklejamy taśmą klejącą wzdłuż szwów, aby zabezpieczyć okolice przed zabrudzeniem farbą. W nogawki wkładamy gazety.Wierzcie lub nie – na zdjęciu jest taśma. Następnie malujemy kieszeń na biało, jeśli chcemy, aby kolory były bardziej żywe.
4.Wyszukujemy kwadratową wersję naszej flagi w wyszukiwarce grafiki i w Wordzie (albo innym programie) powielamy ją tyle razy, ile jest na niej kolorów – u mnie trzy. Następnie drukujemy ją na sztywnej kartce, na szaro, bo to i tak na końcu wyląduje w śmieciach.
5. Wycinamy z każdej flagi kształty wg kolorów, aby utworzyć szablony.
6. Przykładamy pierwszy szablon do kieszeni, zabezpieczamy brzegi taśmą i malujemy w środku wycięcia. Prowadząc pędzel dociskamy też drugą ręką szablon, aby farba nie dostała się pod papier, w niepożądane miejsca. Pozostawiamy do wyschnięcia.
7. Przykładamy drugi szablon, malujemy kolejnym kolorem i zostawiamy do wyschnięcia. Tak postępujemy ze wszystkimi kolorami naszej flagi. Wszelkie niepowodzenia możemy skorygować malując wykałaczką. W mojej fladze okazało się, że drobne elementy – np. gwiazdki, bardzo ciężko namalować używając szablonu, musiałam zatem zmienić koncepcję - szablonu użyłam do zaznaczenia rozmieszczenia gwiazdek, a potem przykleiłam gwiazdkowe confetti na Super Glue.
8. Po 24 h od pomalowania ostatniego koloru, utrwalamy wzór prasując na odwrotnej stronie, zgodnie z przepisem podanym na spodniach. Drugą kieszeń zostawiam do waszej dyspozycji – ja chcę umieścić na niej cytat, ale nie mogę się zdecydować jaki.
Do pobrania:
- Wersja do wydrukowania (pdf)
I mały bonus na zakończenie:
Już za tydzień: Ramka na zdjęcia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz